Üroloji Profesörü: Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu

Submitted by bahadır on Thu, 10/20/2022 - 20:46
HPV / Genital Siğiller

Genital bölgede HPV (human=insan papilloma virüs) tarafından oluşturulan yüzeyden kabarık, et beni veya karnabahar şeklinde olabilen ve değişik boyutlara ulaşabilen lezyonlardır (Resim 1-3). Genital siğiller dünyada en sık görülen cinsel yol ile bulaşan hastalıktır.

HPV, insan derisinin yüzeyel tabakasındaki sıyrıklardan geçerek buraya yerleşen ve buradaki hücrelerin düzensiz büyümesini sağlayan (yani papillom oluşumuna yol açan) bir virüstür. HPV’nin 170’ten fazla tipi vardır ve yaklaşık yarısı genital sistemi etkiler. Genital siğillerin %90’ının etkeni HPV tip 6 ve 11’dir ve bunlar erkek genital bölgesinde siğil yapar ve kansere yol açmaz iken HPV 16,18 kanserlere yol açabilir. HPV 16,18 erkeklerde makat kanseri ve penis kanseri etkeni olabilir. Ayrıca HPV 6,11 gözde, burunda, ağızda, yutakta ve gırtlakta da siğillere yol açabilir iken HPV 16,18 buralarda kanserlere yol açabilir.

HPV ile tüm dünyada 630 milyon enfekte kişi bulunduğu kabul edilmektedir ve dünyadaki görülme sıklığı % 13 civarındadır. Çoğu cinsel aktif yetişkin, hayatlarının bir noktasında HPV ile enfekte olacak ve HPV enfeksiyonunun genellikle belirti veya semptomları olmadığı için çoğu bunu öğrenemeyecektir. Cinsel aktif yetişkinler yaşamları boyunca %70-80 oranında bir HPV ile enfekte olacaktır.

HPV en sık vajinal ve anal cinsel ilişki sırasında ayrıca oral ilişki ile yayılır. Cilt teması ile bulaştığından cinsel ilişki olmadan da sadece cinsel temas ile de bulaşma olabilir. Genital siğiller son derece bulaşıcıdır ve cinsel partnere HPV bulaşma riski % 64’tür. HPV ile enfekte olmuş bir kişinin genital siğilleri tedavi edildikten sonra bile, siğil görünmese bile başkalarına bulaşabilir. Bunun nasıl veya ne zaman olacağını belirlemek zordur.

Nesnelerden HPV’nin bulaşması tartışmalı bir konudur. HPV’nin tuvalet, banyo gibi yüzeylerden bulaştığına dair belgelenmiş herhangi bir vaka olmamıştır. Genital siğillerin tedavisi sırasında kullanılan nesnelerde, vaginal ultrason proplarında HPV tespit edilmiştir. Bu yüzden bu cihazların dezenfeksiyonunun yapılması ve tek kullanımlık koruyucu malzemeler ile örtülmesi gerekmektedir.

Çoğunlukla HPV bulaştıktan 2-3 ay (2hafta-8ay) sonra genital siğiller (kondiloma akuminatum) görülür. Genellikle bir şikayete yol açmadan ortaya çıkar fakat nadiren kaşıntı, kızarıklık, kanamaya yol açabilir. HPV enfeksiyonu, genellikle kendiliğinden 1-2 yıl içinde temizlenir. Bununla birlikte, bazı enfeksiyonlar genital siğillere, kanser öncüsü lezyonlara (Resim 4,5) ve kanserlere ( makat, penis, ağız-yutak )(Resim 6) yol açabilir.

En sık penis gövdesi ve daha azalan oranlarda penis başı ve testis cildinde görülür. Daha azalan sıklıklarda makat civarı, makat içinde, penis içindeki idrar kanalında ve menide görülebilir.

Menide HPV oranının araştırıldığı çalışmalarda %7,5-26,3 arasında pozitiflik saptanmıştır. Menide HPV tespit edilenlerde sperm sayısı, hareketliliği, yapısı bozulabilir ve menideki HPV özellikle hareketliliği etkileyerek kısırlık sebebi olabilir.

Penisin ucundaki idrar kanalı deliğinde (Resim 7,8) , nadiren penis içindeki idrar kanalında (Resim 9), çok nadiren ise idrar torbası içinde görülebilir.

Genital siğilin göz ile muayenesi tanı için yeterlidir ancak, kanamalı, pigmentli, tedaviye cevap vermeyen lezyonlardan biyopsi alınmalı ve genital siğil tanısı doğrulanmalıdır. Genital siğil tanısında HPV testleri (PCR yöntemi ile HPV DNA genotiplemesi) en çok kullanılan ve en duyarlı testtir.

Tedavide amaç HPV’nin vücuttan atılması değil, siğillerin çıkartılması, belirtilerin iyileştirilmesidir. HPV’nin vücuttan atılması için bir tedavi yoktur. Tedaviden sonra özellikle ilk 3 ay içinde tekrarlayabilir ve 3 aylık takiplerde tekrarlama sıklığı %25-67 arasında değişmektedir. Tedavi seçenekleri;

1) İmikimod krem: Bağışıklık sistemini harekete geçirir. Onaltı haftayı geçmeyecek şekilde, birer gün arayla haftada üç kez ve günde bir kez, yatmadan önce uygulanır. Yaklaşık 8-10 saat sonra sabunlu su ile yıkama yapılır.

2) Trikloroasetik asit (TCA) (asidik ilacın sürülmesi); mutlaka doktor uygulamalıdır

3) Kriyoterapi, (siğilin dondurulması)

4) Cerrahi çıkarma, Lazer (siğilin lazer ile buharlaştırılması), Elektrocerrahi (siğilin koter ile yakılması)

Penisin ucundaki idrar kanalı deliğindeki siğillerin tedavisinde cerrahi olarak çıkarma veya kriyoterapi yapılabilir. Bu hastalarda kamera ile penis içindeki idrar kanalına bakılmalıdır. Eğer burada siğil görülürse endoskopik cerrahi (TUR) ile ya da lazer ile tedavi yapılabilir.

Penisin ucundaki idrar kanalı deliğindeki siğillerin tedavisinde cerrahi olarak çıkarma veya kriyoterapi yapılabilir. Bu hastalarda kamera ile penis içindeki idrar kanalına bakılmalıdır. Eğer burada siğil görülürse endoskopik cerrahi (TUR) ile ya da lazer ile tedavi yapılabilir.

1) HPV aşısı yapılmalı

2) Sünnet koruyucudur

3) Erkek kondomu kullanılmalı (Sadece kondomun takılı olduğu penis bölgesini korur)

4) Lezyon varken genital bölgedeki kılların temizliği yapılmamalıdır.

5) Parmaklarla yayılabileceğinden siğillere dokunmaktan kaçınılmalıdır

5) Parmaklarla yayılabileceğinden siğillere dokunmaktan kaçınılmalıdır

6) Seks partneri sayısının azaltılması gerekir

7) Sigaranın bırakılması önemlidir

HPV aşısı rutin olarak 11-12 yaşında önerilir ve 9-26 yaş arası yapılabilir. Yirmialtı yaşından büyük erkeklerde (27-45 yaş arasında) aşının gerekliliğini doktorunuza danışmanız tavsiye edilmiştir.

Hasta genital siğili olduğunu mutlaka cinsel partnerine söylemelidir ve partner fizik muayeneden geçirilmelidir. Partner kendisinde görünür bir genital siğil olmasa da HPV bulaşmış olabileceğini bilmelidir. Siğil tedavi edildikten sonra virüsün direnci bilinmediğinden gelecekteki partnerlerin bilgilendirilmesi konusunda bir tavsiye yoktur.