Prof. Dr. Ates Kadıoglu

Submitted by bahadır on Sat, 03/30/2024 - 15:11
Penil Protez Ameliyatı

Erektil disfonksiyon (ED) için diğer tedaviler tatmin edici sonuçlar vermediğinde, penil protez ameliyatı düşünülebilir hale gelir. Bu makalede, penil protezin ne olduğunu, operasyonun nasıl işlediğini ve işlem öncesi ve sonrasında ne beklenmesi gerektiğini inceleyeceğiz.

Penil Protez Ameliyatı

 

Penis İmplantı Nedir?

Penil protez veya penis implantı, ED ile mücadele eden erkeklerde ereksiyon sağlamak için penise yerleştirilen cerrahi bir cihazdır. Bu cihaz, penise yerleştirilen şişirilebilir silindirlerden ve skrotuma veya kasık bölgesine yerleştirilen bir pomptan oluşur. Aktive edildiğinde, pompa sıvıyı silindirlere aktarır, bunların şişmesine ve ilişki için uygun bir ereksiyon oluşturmasına neden olur.

Penil Protez Ameliyatı Süreci

Bir penil protez ameliyatı sırasında, cerrah, ereksiyonlardan sorumlu olan kavernöz cisimlere erişmek için penis üzerinde bir kesik yapar. Daha sonra şişirilebilir silindirler bu odacıklara yerleştirilir ve pompa istenen konuma yerleştirilir. Cihaz yerine yerleştirildikten sonra, kesiler kapatılır ve hasta genellikle aynı gün veya kısa bir hastane kalışından sonra taburcu edilir.

Erkek İmplantının Faydaları

Penil implantlar, ED ile mücadele eden erkekler için birçok avantaj sunar. İlaçlar veya diğer tedavilerin planlama gerektirdiği ve her zaman etkili olmayabileceği bir çözüm sunmanın aksine, penil protez, ihtiyaç duyulan ereksiyonları güvenilir bir şekilde sağlar. Ayrıca, doğal görünümlü ereksiyonlara izin verir ve cinsel spontaniteyi engellemez.

Erektil Disfonksiyon Doktoru ile DanışmaPenil Protez Ameliyatı

Bir penil protez ameliyatı geçmeden önce, nitelikli bir erektil disfonksiyon doktoru ile danışmak önemlidir. Tıbbi geçmişinizi değerlendirir, bir fiziksel muayene yapar ve penil implantlar da dahil olmak üzere tedavi seçeneklerinizi, işlemin risklerini ve faydalarını tartışır. Bu danışma, işlemin kişisel ihtiyaçlarınıza ve koşullarınıza uygun olduğundan emin olmak için önemlidir.

İyileşme ve Rehabilitasyon

Bir penil protez ameliyatından sonra, hastalar genellikle ağrı kesiciler ve buz torbaları ile yönetilebilen bir miktar rahatsızlık ve şişlik yaşarlar. Postoperatif bakım ekibiniz tarafından verilen talimatları takip etmek, zorlu aktivitelerden kaçınmak ve tamamen iyileşene kadar cinsel ilişkiden kaçınmak önemlidir. Doğru bakım ile, çoğu erkek ameliyat sonrası birkaç hafta içinde normal cinsel aktiviteye geri dönebilir.

Diğer tedaviler tatmin edici sonuçlar sağlayamadığında, penil protez ameliyatı, cinsel fonksiyonu ve samimiyeti geri kazandırmak için güvenilir bir çözüm sunar. İşlem sürecini anlamak, nitelikli bir sağlık uzmanı ile danışmak ve ameliyat sonrası bakım talimatlarını izlemek, bireylerin yeniden özgüven kazanmasını ve dolu dolu ilişkilerin tadını çıkarmasını sağlar. İletişim kurmak için hemen tıklayın